Jak dobierać urządzenia w systemie niemieckim oraz włoskim na przykładzie włoskiego osprzętu elektroinstalacyjnego marki VIMAR

Osprzęt elektryczny włoskiej firmy Vimar – najczęściej zadawane pytania?
Osprzęt elektryczny włoskiej firmy Vimar – najczęściej zadawane pytania?
14 stycznia, 2022

Jak dobierać urządzenia w systemie niemieckim oraz włoskim na przykładzie włoskiego osprzętu elektroinstalacyjnego marki VIMAR

Mówiąc o domowej instalacji elektrycznej, mamy na myśli zbiór określonych, połączonych ze sobą przewodami elementów, w których płynie prąd. Niezbędnymi składowymi obwodu elektrycznego są m.in. puszki instalacyjne, wszelkiego rodzaju łączniki oświetlenia, gniazda, urządzenia kontrolujące np. temperaturę oraz mechanizmy do sterowania inteligentnym budynkiem, które muszą być w odpowiedni sposób zamontowane.

Uwaga.
Instalacja może pełnić różne funkcje oraz mieć różną wielkość zależnie od indywidualnych potrzeb, jak i zasobów finansowych.

W czym rzecz.
Standardowo w Polsce montuje się puszki elektryczne okrągłe ⌀60, które można osadzać modułowo zarówno w pionie, jak i w poziomie. Projektując instalację elektryczną trzeba uwzględnić, na jakich puszkach będzie osadzony osprzęt, gdyż styl włoski to dedykowane puszki prostokątne.

Systemy: cechy i zalety.

System włoski:

Rodzaje puszek:

do ściany murowanej Rodzaje puszek do ściany murowanej
do ściany szkieletowej Rodzaje puszek do ściany szkieletowej
  • ramki montowane są tylko w układzie poziomym,
  • wyróżniający design oraz minimalizm,
  • możemy dowolnie konfigurować wnętrze, zależnie od wielkości rozmiaru puszki: 2 modułowa, 3 modułowa, 4 modułowa oraz 7 modułowa,
  • w tym systemie ramki ozdobne są tańsze w porównaniu z ich odpowiednikami w systemie włoskim.

System niemiecki:

  • pasuje idealnie pod puszki ⌀60,
  • wielokrotne ramki ozdobne od 2m, dalej 2m+2m, 2m+2m+2m kończąc maksymalnie na 2m+2m+2m+2m,
  • ramki można komponować w konfiguracji zarówno pionowej, jak i poziomej.

Poniżej drafty układu puszek elektrycznych standardowych:

Charakterystyka włoskich ramek montażowych.

Wyróżniamy dwa rodzaje ramek montażowych: ramki ze śrubami oraz z zatrzaskami. Ramki 2 modułowe są uniwersalne i pasują standardowo pod puszki okrągłe ⌀60.

Ramki 3-, 4-, 7-modułowe są odpowiednio przystosowane pod rozmiary puszek elektrycznych prostokątnych.

W ofercie znajdują się również ramki większe do 14 oraz 21 modułów. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku np. rozbudowanych zestawów audio do pomieszczenia kinowego.
Poniżej grafika obrazująca sposoby łączenia ramek montażowych w stylu niemieckim:
Poziom:
Pion:

Dobór mechanizmów, co trzeba wiedzieć.

Ogólnie rzecz biorąc zarówno w systemie niemieckim, jak i włoskim możemy dowolnie komponować mechanizmy. Zasadnicza różnica polega na tym, iż w systemie włoskim na pierwszy rzut oka widać, że kompletna ramka z osprzętem zajmuje mało miejsca. Wnętrze możemy dowolnie skonfigurować w zależności od potrzeby danego punktu elektrycznego oraz miejsca, w którym ten punkt się znajduje. Możemy umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie obok siebie łączniki światła, gniazda zasilające. W przypadku produktów VIMAR jest rozwiązanie na wąską wtyczkę, co w sytuacji ograniczonej przestrzeni pozwoli nam w ramce dwumodułowej umieścić dwa różne urządzenia, np. pojedynczy łącznik oraz odpowiednie gniazdo. W zależności o ile będziemy rozszerzać ramki, analogicznie o tyle wzrastać będzie nam możliwość kombinacji, maksymalnie do 7 modułów. I tak może to być zestawienie składające się z gniazd, łączników, mechanizmów kontroli temperatury czy przycisków sterujących roletami. Jeżeli mamy inteligentną instalację kablową, tj. automatykę budynku, w jednym miejscu możemy dobrać przyciski pod automatykę oraz pod klasyczną instalację. Dla przykładu możemy wymieszać moduły automatyki, gniazda, wybranie łączniki lub jeżeli jest potrzeba gniazda odbioru sygnału.

Niewątpliwą zaletą w systemie niemieckim jest możliwość wertykalnego układu ramki ozdobnej. Zdarzają się miejsca, gdzie trudno będzie umieścić rozbudowaną ramkę zarówno włoską, jak i wielokrotną w poziomie. Wówczas idealnie wpasuję się odpowiednio skomponowana ramka w pionie. Dla przykładu mała przestrzeń od zabudowy meblowej do drugiego końca strony ściany, potrzeba kilku łączników oświetlenia. Zastosowanie pionowej ramki będzie korzystne pod względem funkcjonalności jaki i designu w takiej sytuacji.

Przykładowe zestawy:

Styl włoski

Styl niemiecki

Warto zaznaczyć że…
Większość ramek ozdobnych VIMAR występuje zarówno w systemie włoskim, jak i niemieckim.

Kropka nad „i”.
Decydując się na produkty marki VIMAR ważne jest, by na samym początku projektowania instalacji elektrycznej podjąć decyzję jak będziemy chcieli urządzić nasz dom zarówno pod względem funkcji użytkowych, jak i designu. Wiązać się z tym będzie wybór stylu czy to dedykowanego pod puszki prostokątne czy też pod standardowe puszki okrągłe. Jeżeli chodzi o wykończenie oraz design odsyłam Państwa do innego artykułu pt. „Dobór osprzętu elektroinstalacyjnego do wnętrza – serie produktowe włoskiego osprzętu marki VIMAR”, który znajduje się w bazie artykułów Akademii na naszej stronie internetowej. Zachęcam do dalszego poznawania oraz krótkiej lektury na temat produktów włoskiego producenta VIMAR.


Zapraszamy do współpracy.
Zespół Nowoczesny Budynek.
ASTAT- wyłączny dystrybutor produktów VIMAR w Polsce.