Łączniki schodowe stosuje się w przypadku, gdy w jednym miejscu chcemy załączyć oświetlenie, a w drugim chcemy je wyłączyć i odwrotnie. Natomiast łączniki krzyżowe wykorzystujemy, gdy mamy wiele miejsc sterowania jednym obwodem (światłem). Na przykład, gdy chcemy sterować jednym światłem z 4 miejsc, wtedy umieszczamy 2 włączniki schodowe w skrajnych punktach, a na środku 2 włączniki krzyżowe.
Przede wszystkim umieszczamy gniazda elektryczne za zabudową urządzeń AGD, takich jak zmywarka, lodówka czy piekarnik.
Jednak trzeba pamiętać również o gniazdach zasilających widocznych nad blatem, które wykorzystamy, chociażby do podłączenia czajnika, blendera czy kuchenki mikrofalowej itp. Ważne, aby w pobliżu zlewu zamontować gniazda elektryczne z klapką.
Gniazda USB uproszczają codzienne życie: umożliwiają szybkie ładowanie przenośnych urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety, odtwarzacze MP3, nawigatory GPS. Dzięki wysokiej stabilności mocy wyjściowej umożliwiają bezpieczne ładowanie i prawidłowe działanie urządzenia podczas ładowania. Ich praktyczność i uniwersalność instalacji stanowi alternatywę dla tradycyjnej ładowarki.
Główna różnica widoczna jest na pierwszy rzut oka, tzn. oba systemy różnią się wyglądem. Poza tym w systemie włoskim mamy ramki węższe przystosowane na dedykowane puszki prostokątne, natomiast w stylu niemieckim mamy standardowe ramki krotne, pod które umieszczamy puszki fi60. Atutem stylu włoskiego jest niepowtarzalny design, możliwość dowolnej konfiguracja wnętrza oraz zmniejszona wielkość ramek.
Trzeba ustalić jaki rodzaj gniazda nas interesuje, czy chcemy umieścić zwykłe gniazdo elektryczne 230 V, czy bardziej specjalistyczne gniazda, jak np. , gniazda ethernetowe, gniazda USB, gniazda HDMI, gniazda telefoniczne czy gniazda telewizyjne itd. Następnie należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry elektryczne gniazda, należy dobrać odpowiednie parametry napięcia oraz prądu, które będę odpowiadać naszej instalacji. W przypadku ograniczonego miejsca ważna jest również wielkość gniazda, gdyż np. gniazdo elektryczne może być przystosowane na 2 moduły (standardowo), ale również istnieje możliwość zakupu gniazda o niemal identycznych parametrach zajmującego tylko 1 moduł. Przy wyborze gniazda musimy również zwrócić uwagę na umiejscowienie samego gniazda, czy nie jest ono narażone na niepożądane warunku np. woda, pył.
Przy planowaniu rozmieszczenia gniazd elektrycznych warto zacząć od miejsc przeznaczonych na telewizor czy komputer PC. Za takimi urządzeniami na pewno warto zastosować więcej niż jedno gniazdo 230 V, gniazda RJ45, gniazda RTV-TV-SAT, gniazda antenowe itp. Na pewno musimy pamiętać o dużej ilości gniazd za urządzeniami AGD. W pomieszczeniach takich jak sypialnia przy łóżku warto poza standardowym gniazdem elektrycznym umieścić również gniazda USB z opcją ładowarki. W łazienkach i kuchni warto pomyśleć o bezpieczeństwie i zastosować gniazda z klapką. Jeżeli przewidujemy w domu telefon stacjonarny, to nie możemy zapomnieć o gniazdku telefonicznym. Natomiast na tarasie warto pomyśleć o gniazdkach hermetycznych.
Musimy pamiętać, że prawdopodobnie nie uda nam się przewidzieć wszystkich urządzeń, które będą używane w danym pomieszczeniu, dlatego warto zastosować 2/3 gniazda rezerwy.
Kolor gniazdek to już raczej kwestia gustu. Na pewno warto dostosować kolor gniazda do ramki ozdobnej oraz to koloru ściany, na które je osadzamy. Najczęściej stosujemy standardowo białe gniazda, jednak warto dla odmiany zastosować gniazda w kolorze antracytowym (czarnym), czy też srebrnym.
Osobiście nie wyobrażam sobie możliwości niezamontowania gniazd RJ45 w dzisiejszych czasach. Większość naszego życia opiera się na komputerach, więc gniazda internetowe, są niezbędne w każdym domu i to w coraz większych ilościach.
Gniazda podobnie jak switche umieszcza się na komfortowej wysokości dla nas, w zależności od miejsca, w którym je montujemy. Dla przykładu w przypadku telewizora stojącego na szafce gniazda elektryczne montuje się na wysokości 50-70 cm, jednak gdy chcemy mieć telewizor wiszący na ścianie, to wtedy również gniazda powinny być na wysokości telewizora zazwyczaj w okolicach 100-120cm. Jeżeli chodzi o gniazda zasilające na pustej ścianie, to montuje się je zazwyczaj na wysokości 35-50cm.
Zdecydowanie nie, na dworze ze względów bezpieczeństwa montuje się gniazda hermetyczne lub montowane w puszkach natynkowych o wysokim IP55.
W kuchni umieszcza się gniazda blatowe, które montowane są w specjalne puszki. Teoretycznie każde gniazdo możemy umieścić w takim boxie, jednak w rzeczywistości, większość producentów umieszcza w swojej puszce konkretne dedykowane gniazda o danym wymiarze.
Do montażu w podłodze niezbędne są tzw. floorboxy, które ochronią gniazdo przed naciskiem naszych stóp. Możemy zamontować dowolne gniazdo elektryczne wewnątrz floorboxa, gdyż jest możliwość wykonania go pod konkretny wymiar.
Poza gniazdami elektrycznymi, na pewno gniazda komputerowe, gniazda internetowe, gniazda wtykowe, gniazda jack itd.
Zapraszamy do współpracy.
Zespół Nowoczesny Budynek.
ASTAT- wyłączny dystrybutor produktów VIMAR w Polsce.