Termostat pokojowy – sposoby sterowania temperaturą z wykorzystaniem termostatów – rodzaje i rozwiązania.
Termostat pokojowy – sposoby sterowania temperaturą z wykorzystaniem termostatów – rodzaje i rozwiązania.
14 stycznia, 2022
Arke Fit – nowa seria ramek ozdobnych do osprzętu elektrycznego firmy Vimar
Arke Fit – nowa seria ramek ozdobnych do osprzętu elektrycznego firmy Vimar
14 stycznia, 2022

Eikon Vintage - przeżytek czy nowy designerski kurs

Osprzęt elektryczny firmy Vimar – Eikon Vintage

Projektanci wnętrz czy klienci końcowi każdego dnia poszukują nowych trendów designerskich. Pragną stworzyć wnętrze, które będzie łączyć w sobie nowoczesność, wyjątkowość, a zarazem minimalizm. Czasami jednak poszukujemy bardziej ekstrawaganckich rozwiązań, które wyróżnią nasze wnętrze - stąd moda na tzw. powrót do przeszłości i tworzenie stylów loftowych, czy retro. W taką ideologię idealnie wpisuje się nowa seria osprzętu elektrycznego firmy Vimar – Eikon Vintage.

Osprzęt elektryczny serii Vintage to powrót do lat 70-tych i 80-tych jeśli chodzi o włączniki, które w połączeniu z nowoczesną ramką ozdobną tworzą ponadczasowy zestaw.

Ramki ozdobne mocujące do łączników oraz wykończenia włączników dostępne są w pięciu kolorach: biały matowy, szary antracytowy, szczotkowany nikiel, złoty oraz szczotkowany ciemnobrązowy.

Wśród włączników elektrycznych możemy wyróżnić przyciski zwykłe, które możemy połączyć jako włącznik jednobiegunowy, czy też schodowy. Mamy do tego włączniki dzwonkowe, które można zintegrować z systemami automatyki odbierającymi impulsy. Oprócz tego Vimar przygotował włącznik monostabilny przystosowany pod rolety.

Aby użytkownicy serii Eikon Vintage wiedzieli, który włącznik elektryczny służy do obsługi konkretnego obwodu, Vimar umożliwia opcję grawerunku na ramce ozdobnej, co na podstawie przykładów zostało pokazane na zdjęciu po prawej.

Jeśli chodzi o wybór ramek ozdobnych włączników do dyspozycji są ramki w wersji 2 modułowej, pasujące pod standardowe puszki Ɵ60 oraz wersje 3 modułowe pod puszki włoskie (prostokątne).

Wersja 2 modułowa
Wersja 3 modułowa

Jak widać powyżej w ramkę 2 modułową możemy umieścić 1 lub 2 włączniki, natomiast w ramkę 3 modułową 1, 2 lub 3 włączniki, w zależności od naszych potrzeb i gustu.

Jeśli interesuje nas zastosowanie automatyki domowej, to możemy w pełni wykorzystać rozwiązania tzw. przekaźników dopuszkowych. Moduły Vintage przez swoje niewielkie gabaryty umożliwiają takie rozwiązanie, gdyż w puszce po umieszczeniu włączników mamy sporo miejsca na przekaźnik dopuszkowy.

Dla wygody instalatora można również zastosować głębsze puszki montażowe, które zamiast 60mm głębokości, mają 68mm.

Jeśli mamy miejsce na rozdzielnię, to możemy dociągnąć poszczególne obwody bezpośrednio do rozdzielni i tam zastosować przekaźniki na szynę DIN. Jeśli chodzi o rozwiązania Vimar możemy w pełni połączyć wyłączniki Vintage z systemem automatyki, do którego jest opcja dołożenia ekranu dotykowego 4,3”, 7” lub 10”.

Kolory antracytowy, szary i matowy biały są identyczne do tych z serii Eikon Exe przez co możemy idealnie kolorystycznie dobrać gniazda zwykłe, jak i te specjalistyczne pod kolor.

Należy wspomnieć, że nowa seria Eikon Vintage została wyróżniona główną nagrodą – Archiproducts Design Awards 2019.


Zapraszamy do współpracy.
Zespół Nowoczesny Budynek.
ASTAT- wyłączny dystrybutor produktów VIMAR w Polsce.