Termostat pokojowy – sposoby sterowania temperaturą z wykorzystaniem termostatów – rodzaje i rozwiązania.

Sposoby na oszczędność w domu. Oszczędzaj wraz ze zmieniającą się porą roku.
Sposoby na oszczędność w domu. Oszczędzaj wraz ze zmieniającą się porą roku.
14 stycznia, 2022
Eikon Vintage – przeżytek czy nowy designerski kurs
Eikon Vintage – przeżytek czy nowy designerski kurs
14 stycznia, 2022

Termostat pokojowy - sposoby sterowania temperaturą z wykorzystaniem termostatów – rodzaje i rozwiązania.

Termostat – czym jest? Jakie ma funkcje? Termostat pokojowy jest urządzeniem, które utrzymuje ("-stat") zadaną temperaturę ("termo-") systemu grzewczego. Jego działanie opiera się na zasadzie porównywania aktualnej temperatury z temperaturą zadaną, a następnie kompensacji jej poprzez odpowiednie działanie. Najczęściej spotykane są termostaty pokojowe, które działają na zasadzie włączania i wyłączania elementów grzejnych np. zawory elektryczne na rozdzielaczach. Przykładem takiego termostatu pokojowego w naszej ofercie jest termostat Vimar kat. 02950. Produkt ten odczytuje wartość temperatury w danym pomieszczeniu, a następnie porównuje ją z temperaturą zadaną przez użytkownika. Gdy wartość jest niższa o 1 stopień od wartości zadanej, następuje automatyczne załączenie, o czym świadczy symbol płomienia na wyświetlaczu..

rys. 1
rys. 2

Termostat pokojowy regulujemy poprzez przytrzymanie wskaźników „+” i „-” (Rys.2.). Regulator temperatury można wyłączyć całkowicie za pomocą funkcji OFF, wtedy przy wyłączonym całkowicie termostacie, na ekranie nie będzie widocznych regulatorów „+” i „-” (widok po prawej Rys.1.).

Innym, bardziej mechanicznym rozwiązaniem sterowania są termostaty z regulacją za pomocą pokrętła. Przykładem takiego rozwiązania mogą być termostaty pokojowe Perry kat. 1TG TEG130 (Rys.3). Są to tanie i łatwe w obsłudze urządzenia. Rozwiązanie to nie ma możliwości programowania.

rys. 3

Kolejnym typem termostatów elektronicznych przystosowanych na standardową instalację 230 V są chronotermostaty. Zawierają one możliwość nastawienia dniowego bądź tygodniowego harmonogramu ogrzewania. Vimar stworzył termostat elektroniczny kat. 02955, w którym możemy ustawiać harmonogram zarówno na wyświetlaczu, jak i za pomocą specjalnej aplikacji By-clima APP.
Następną ważną funkcją, którą może sterować termostat elektroniczny, jest możliwość podłączenia nie tylko ogrzewania, ale również klimatyzacji. Zarówno dla modelu 02950, jak i dla modelu 02955, możemy podłączyć klimatyzację, która będzie się włączać w momencie nadmiernej temperatury w pomieszczeniu. Należy również pamiętać, że termostaty elektroniczne mogą sterować nie tylko grzejnikami ściennymi, ale również ogrzewaniem podłogowym, a nawet matami grzewczymi umieszczanymi wewnątrz ścian.

Zdarzają się również klienci, którzy poszukują rozwiązań natynkowych/powierzchniowych, a nie standardowych podtynkowych. W takiej sytuacji należy rozważyć dwa warianty:
a) prosty zasilany na baterię powierzchniowy termostat bezprzewodowy kat. 02910 Rys.4.
b) termostat bezprzewodowy powierzchniowy zasilany na 230V, z komunikacją po WIFI Rys.5.

rys. 4
rys. 5

Oba termostaty WIFI wyglądają identycznie, rozróżnia je jedynie sposób zasilania, oraz w przypadku kat. 02911 możliwość sterowania za pomocą dedykowanej aplikacji (termostat WIFI). W tym przypadku możemy zarządzać naszym urządzeniem za pomocą ekranu dotykowego, jednak niektóre osoby preferują przyciski mechaniczne. Dla takich osób najlepiej sprawdzi się chronotermostat bateryjny z wyświetlaczem, który zawiera przyciski sterownicze pod wyświetlaczem kat. 20446:

Wszystkie prezentowane powyżej chronotermostaty posiadają zegar oraz wyszczególnione poszczególne dni tygodnia, oraz wspomniany wcześniej harmonogram tygodniowy. Można do nich dołączyć mierniki energii, za pomocą których będziemy mogli obserwować nasze zużycie energii elektrycznej.

Ostatnim typem termostatów, są programowalne regulatory temperatury; w naszej ofercie możemy wyróżnić dwa rodzaje takich regulatorów ze względu na przystosowanie pod daną automatykę:
1) Termostat KNX – programowane za pomocą programu ETS
2) Termostat By-Me – programowane za pomocą programu Easy Tool Professional

Oba termostaty elektroniczne, zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie nie różnią się, poza interfejsem wewnętrznym, przystosowanym pod inne oprogramowanie.
Termostaty te posiadają większą funkcjonalność i możliwości niż zwykłe termostaty na standardową instalację. Możemy w nich m.in. ustalać histerezę zmian temperaturowych, tworzyć optymalne programy załączania co do sekundy. Możliwe jest również sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, jak i rekuperacją. Wraz ze wzrostem temperatury zmienia się kolor ekranu. Takimi termostatami możemy sterować za pomocą aplikacji z dowolnego miejsca na ziemi, o każdej porze dnia i nocy.

Ponadto pod termostaty możemy podpiąć zewnętrzne czujniki temperatury oraz czujnik wilgotności (co zostało pokazane na powyższym zdjęciu).

Jeżeli zastanawiamy się, czy warto zainwestować w termostaty w domu, odpowiedź jest bardzo prosta - TAK! Ze względu na oszczędność kosztów ogrzewania oraz utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego w danym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o wybór konkretnego rozwiązania, to tutaj wszystko zależy od preferencji klienta, możliwości instalacyjnych oraz od zasobności portfela. Na pewno termostaty programowalne mają największą funkcjonalność, jednak należy pamiętać, że jest to najdroższe rozwiązanie, które jednak po czasie nam się zwróci.


Zapraszamy do współpracy.
Zespół Nowoczesny Budynek.
ASTAT- wyłączny dystrybutor produktów VIMAR w Polsce.