Sposoby na oszczędność w domu. Oszczędzaj wraz ze zmieniającą się porą roku.

Dobór osprzętu elektrycznego do wnętrza
Dobór osprzętu elektrycznego do wnętrza
10 stycznia, 2022
Termostat pokojowy – sposoby sterowania temperaturą z wykorzystaniem termostatów – rodzaje i rozwiązania.
Termostat pokojowy – sposoby sterowania temperaturą z wykorzystaniem termostatów – rodzaje i rozwiązania.
14 stycznia, 2022

Sposoby na oszczędność w domu. Oszczędzaj wraz ze zmieniającą się porą roku.

Praktycznie co roku spotykamy się z podwyżkami cen wszystkich mediów. Dlatego coraz istotniejsze jest znalezienie sposobu, aby efektywnie wykorzystać każde ze źródeł. Często słyszymy o tak zwanych SMART systemach/rozwiązaniach, które pozwolą nam w prosty sposób zarządzać domem, przy zachowaniu niskiego poboru energii elektrycznej. W poniższym artykule przybliżę, w jaki sposób wykorzystać inteligentne rozwiązania, aby zaoszczędzić.

Pierwszym ze sposobów oszczędności zużycia energii to czujniki ruchu i obecności. Dzięki zastosowaniu ich zaoszczędzamy energię elektryczną, ponieważ światło zapali się jedynie w sytuacji, gdy jest to potrzebne. Czujniki nie tylko reagują na nasz ruch, ale mają możliwości ustawienia natężenia oświetlenia, dzięki temu podczas słonecznego dnia nie zapali nam się światło podczas przechodzenia przez dobrze doświetlony korytarz. Natomiast w trakcie trwania pochmurnego dnia, przechodząc przez korytarz zapali się światło zapewniając nam komfortową widoczność.

Kolejnym rozwiązaniem dotyczącym natężenia oświetlenia, to zaopatrzenie naszego domu w ściemniacze. Jak wszyscy dobrze wiemy, żarówka świecąca słabiej pobiera mniejszą moc, co się przekłada na mniejsze zużycie prądu elektrycznego. Dlatego, gdy wieczorem ściemnimy światło w pomieszczeniu, to nie tylko zapewnimy sobie romantyczny klimat, ale również zaoszczędzimy w ten sposób pieniądze. Kierując się tym tokiem myślenia, zamiast zwykłych żarówek, które nie są oszczędne warto zastosować energooszczędne żarówki LED.

Warto zwrócić uwagę na sterowanie oświetleniem w budynku co umożliwi nam system DALI (Digital Addressable Lighting Interface) Rozwiązanie to, dostosowuje natężenie oświetlenia lamp do warunków panujących w pomieszczeniu. Dla uproszczenia idealne natężenie oświetlenia wynosi 500 lx. Gdy pomieszczenie jest ciemne, lampy będą dawać dokładnie taką wartość luksów, lecz w sytuacji, gdy przez okno do pomieszczenia wpada światło o natężeniu 300 lx, wtedy lampy dają natężenie jedynie 200 lx. Oznacza to, że światło naturalne jest w pełni wykorzystywane, a lampy świecą z mniejszym natężeniem, przez co zyskujemy kolejną oszczędność w kwestii zużycia energii elektrycznej.

Jednak w naszym domu możemy zaoszczędzić nie tylko na zużyciu energii elektrycznej związanej z oświetleniem, ale również na ogrzewaniu. Wykorzystując zaawansowane technicznie termostaty oferowane między innymi przez firmę Vimar, dzięki którym możemy w ekonomiczny sposób zarządzać ogrzewaniem wewnątrz domu. Za pomocą termostatów ustawiamy optymalną dla nas temperaturę panującą w domu.

Termostat załącza ogrzewanie (uruchamia elektrozawory na siłownikach), aby nagrzać pomieszczenie do zadanej temperatury w taki sposób, aby na pewien czas temperatura utrzymywała się w danym zakresie i uniknąć kolejnego załączenia w krótkim czasie. Wykorzystują tzw. pętle histerezy ogrzewania, która pozwala przewidzieć, kiedy grzejniki trzeba podgrzać do danej temperatury, aby temperatura w pomieszczeniu była bliska zadanej. Dzięki temu nie ma zbędnego marnowania energii cieplnej.

Kolejnym sposobem oszczędności to żaluzje zewnętrzne i umiejętne sterowanie nimi. Sterowanie roletami jest skomplikowaną czynnością, jeżeli chodzi o zarządzanie smart domem. Z jednej strony możemy zastosować i podłączyć pod grupę żaluzji/rolet zegar astronomiczny, który będzie nam podnosił rolety o wschodzie słońca i opuszczał o zachodzie, w ten sposób w pełni wykorzystamy światło naturalne. Z drugiej jednak strony żaluzje chronią przed wiatrem nie zawsze szczelne okna, w ten sposób zatrzymując dużą część ciepła pochodzącą z domu. Natomiast w okresie letnim, aby nie obciążać klimatyzację, należy spuścić wszystkie rolety, zapewniając w ten sposób mniejsze nagrzanie wewnątrz domu.

Przede wszystkim na oszczędność w domu największy wpływ ma sam człowiek, dlatego tak ważne jest zdalne sterowanie domem. Nie raz zapomni nam się wyłączyć jakiegoś światła, które potem świeci przez cały dzień. Dzięki aplikacji możemy w każdym momencie sprawdzić, czy wszystkie światła są wyłączone. Bardzo praktyczne w tym celu są stworzone scenariusze „wyłącz całe oświetlenie”. Poprzez aplikację możemy na bieżąco kontrolować temperaturę w naszym domu i decydować, czy chcemy podgrzać, czy wychłodzić nasz dom. Przykładowo wyjechaliśmy z domu na weekend, ale zapomnieliśmy zamknąć rolety, albo wyłączyć ogrzewanie. W takiej sytuacii aplikacja nam to umożliwi, co więcej, gdy będziemy wracać, możemy załączyć ogrzewanie, czy podnieść rolety, aby wrócić do komfortowych warunków panujących w naszym domu.

Również w ogrodzie możemy znaleźć sposób na oszczędność, poprzez zastosowanie inteligentnego systemu podlewania ogrodu. Ogród będzie podlewany w momencie odpowiednich warunków atmosferycznych (o których będzie poinformowany przez stację pogody). Unikniemy podlewania w pełnym słońcu, co może spowodować spalenie trawy. Nie będzie zbędnego podlewania tuż po deszczu. Cały system będzie podlewać ogród tylko wtedy, gdy będą odpowiednie ku temu warunki.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na oszczędność w XXI wieku. Stosując tego typu rozwiązania, unikniemy smutnych momentów podczas odbierania wciąż rosnących rachunków za prąd, gaz czy wodę. Dlatego warto inwestować w inteligentne rozwiązania, które z czasem przyniosą nam wymierne korzyści.


Zapraszamy do współpracy.
Zespół Nowoczesny Budynek.
ASTAT- wyłączny dystrybutor produktów VIMAR w Polsce.